Hypotéka na dům

Banky dnes nabízejí hypotéky nejen na koupi hotového domu, ale půjčí Vám peníze i na jeho výstavbu. Pokud ještě nemáte vlastní stavební parcelu, hypotékou je možné financovat i koupi pozemku. Než se ale pro konkrétní pozemek rozhodnete, ověřte si, že se jedná o pozemek určený k výstavbě a že splňuje podmínky pro stavbu plánovaného domu. Máte-li již stavební parcelu, banka bude schvalovat rovnou hypotéku na stavbu dřevostavby.

Pro schválení hypotéky bude v tomto případě potřeba projekt domu a rozpočet (nebo smlouva o dílo na jeho výstavbu) a stavební povolení či ohláška stavebních prací.

Banka nejčastěji postupně zastavuje stavební pozemek a později také dům. Vzhledem k tomu, že stavba dřevostavby je velmi rychlá, většinou bývá zapsaná do katastru nemovitostí až jako hotová budova. Díky tomu však v průběhu stavby nebývá možné zřídit na domě zástavní právo a tedy ani za standardních podmínek postupně rozčerpávat hypoteční úvěr. Některé banky nabízejí řešení a hypotéka na dům umožňuje čerpat větší částku, než by odpovídala aktuální hodnotě nemovitosti – pomocí tzv. „předhypotečních“ úvěrů.

Předhypoteční úvěr banka schvaluje společně s hypotékou. Bývá dočasným řešením, než je dům zanesen v katastru nemovitostí a než je tak možné zřídit zde zástavní právo. Poté je předhypoteční úvěr refinancován hypotékou. Úroková sazba předhypotečních úvěrů bývá o trochu vyšší než u standardní hypotéky, jak už ale bylo řečeno, jedná se jen o dočasnou záležitost (maximálně jeden rok). Banky omezují výši předhypotečních úvěrů až na 85% budoucí zástavní hodnoty.

Všechny banky požadují, aby stavba byla zakončena kolaudací. Jedná se o potvrzení stavebního úřadu, že dům je schopen užívání.

Jak financovat výstavbu dřevostavby pomocí hypotéky?

Zásadní otázkou je správný výběr hypotéky, která Váš záměr optimálně profinancuje. Hypoteční banky stanovují limit na maximální výši hypotéky na dům a stanovují maximální poměr úvěru k výši budoucí zástavní hodnoty (tzv. LTV = „loan-to-value“).

Která hypotéka na dům bude nejlépe odpovídat Vašim představám? Naši hypoteční odborníci Vám s výběrem vhodné banky rádi a bezplatně poradí.

Hypotéka na dům Hypotéka na dům - požadované parametry: Hypoteční kalkulačka - Hypotéka na dům
Uvedené splátky jsou orientační, aktuálně nabízíme hypotéky od 3,68% p.a.
Hypotéka na dům