Hypotéka na dům
Hypotéka na dům

Banky dnes nabízejí hypotéky nejen na koupi hotového domu, ale půjčí Vám peníze i na jeho výstavbu. Pokud ještě nemáte vlastní stavební parcelu, hypotékou je možné financovat i koupi pozemku. Než se ale pro konkrétní pozemek rozhodnete, ověřte si, že se jedná o pozemek určený k výstavbě a že splňuje podmínky pro stavbu plánovaného domu. Máte-li již stavební parcelu, banka bude schvalovat hypotéku rovnou na stavbu domu.

Pro schválení hypotéky bude potřeba především projekt domu a rozpočet (nebo smlouva o dílo na jeho výstavbu), dále pak stavební povolení či ohláška stavebních prací.

Čerpání hypotečního úvěru probíhá nejčastěji postupně – oproti rostoucí zástavní hodnotě. Úměrně tomu, jak roste samotná stavba, uvolňuje banka další a další peníze z hypotéky. Rostoucí zástavní hodnota se bance prokazuje aktualizací znaleckého odhadu, nebo tzv. protokolem o stavu stavby.

Rozestavěný dům může katastr nemovitostí zapsat nejdříve v okamžiku, kdy je již jasný půdorys budovy (tedy při dokončování 1. nadzemního podlaží). Prvním krokem k zápisu rozestavěné budovy do katastru je geometrický plán, který zpracuje zeměměřičský inženýr. Katastrální úřad následně geometrický plán potvrdí a zapíše vlastníka rozestavěné budovy. Stane se tak na základě žádosti, stavebního povolení, geometrického plánu a čestného prohlášení. Teprve poté je možné zřídit zástavu i na rozestavěném domě. Banka proto nejprve zastaví stavební pozemek a až později dozastavuje rozestavěný dům.

Některé banky umožňují rozčerpat na začátku i větší část úvěru, než by odpovídala aktuální hodnotě nemovitosti. Využívají se proto různé formy tzv. předhypotečních úvěrů, hypotéky se „zrychleným čerpáním“ nebo kombinace hypotéky a stavebního spoření.

Všechny banky požadují, aby stavba byla zakončena kolaudací. Jedná se o potvrzení stavebního úřadu, že dům je schopen užívání.

Jak financovat stavbu rodinného domu pomocí hypotéky?

Zásadní otázkou je správně vybrat hypotéku, která Váš záměr optimálně profinancuje. Hypoteční banky stanovují limit na maximální výši hypotéky na dům a stanovují maximální poměr úvěru k výši budoucí zástavní hodnoty (tzv. LTV = „loan-to-value“).

Pokud plánujete stavět svépomocí, je při výběru hypotéky na dům důležité uvážit, budete-li schopni bance dokládat jednotlivé faktury (například za materiál, za elektrikáře apod.). Některé banky čerpání podmiňují předložením faktur, jiné umožňují čerpat i celý úvěr přímo na Váš účet. Že peníze používáte opravdu na stavbu domu, to dokážete bance rostoucí stavbou (rostoucí zástavní hodnotou) a finálně kolaudací hotového domu.

Která hypotéka na dům bude nejlépe odpovídat Vašim představám? Naši hypoteční odborníci Vám s výběrem vhodné banky rádi a bezplatně poradí.

Hypotéka na dům Hypotéka na dům - požadované parametry: Hypoteční kalkulačka - Hypotéka na dům
Uvedené splátky jsou orientační, aktuálně nabízíme hypotéky od 3,68% p.a.
Hypotéka na dům