Hypotéka na dům
Hypotéka na dům

Máte-li, nebo kupujete-li pozemek na stavbu rodinného domu, je dobré si hned na začátku ověřit několik skutečností:

1.Pozemek musí být určen k výstavbě. Vyhněte se pozdějším problémům a ověřte si, že na stavbu domu nekupujete například kus pole, na kterém se ani podle územního plánu s žádnou výstavbou nepočítá. Banky pro schválení hypotéky na koupi pozemku požadují, aby na pozemek již bylo vydáno stavební povolení, územní rozhodnutí nebo aby byl pozemek určený k zástavbě podle územního nebo regulačního plánu.

2.Pozemek by neměl být zatížen cizím zástavním právem. Jedinou výjimkou může být zástava stavební spořitelny (pokud poskytne písemný souhlas se zřízením zástavního práva hypoteční banky) nebo zástava, která zanikne ze zákona v důsledku použití hypotečního úvěru.

Pokud jste koupi pozemku financovali již dříve hypotečním úvěrem a na pozemku proto vázne zástava banky, bude potřeba i o hypotéku na výstavbu domu žádat v téže bance. Alternativou by bylo refinancovat i starý úvěr v nové bance, nebo najít jinou vhodnou nemovitost, kterou by bylo možné zastavit místo budoucího domu.

3.K pozemku musí být zajištěn přístup z veřejné komunikace, nebo na základě věcného břemene zaneseného do katastru nemovitostí nebo na základě smlouvy s obcí, krajem či státem. Alternativou může být, že popsaný přístup k pozemku bude zajištěn později, ale před čerpáním hypotečního úvěru.

Než začnete stavět, uvažte, budete-li schopni bance předkládat faktury za stavební a další práce. Zatímco některé banky tyto podklady vyžadují, jiné umožňují čerpat část nebo i celý úvěr bez faktur.

Ověřte si, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete. Naši hypoteční odborníci Vám zdarma spočítají, kolik si můžete půjčit. Vyhnete se tak problému, kdy profinancujete pozemek, ale na dům Vašich představ již nebudete mít.

Jinou komplikací by mohly být Vaše případné obtíže se splácením dřívějších úvěrů. Banky evidují Vaši platební morálku v bankovním registru a v případě negativních záznamů se Vaše šance na získání nové hypotéky značně snižují.

Poraďte se s odborníkem. Využijte služeb našeho právníka či architekta a předejděte tak případným problémům.

Náš právník bude vždy na Vaší straně. S minimálním nákladem se zbavíte starostí s přípravou a kontrolou smluví dokumentace, s analýzou právního stavu kupované nemovitosti a s řešením případných právních problémů.

Zajistili jsme pro Vás také kompletní škálu architektonických služeb:

analýza pozemku – zjištění zasíťovatelnosti pozemku, stav v územním plánu a případná úskalí, ověření další regulace území (památkové zóny, ochranná pásma aj.),

vypracování studie a projektu pro stavební povolení,

jednání s úřady – inženýring, vyřízení územního rozhodnutí a stavebního povolení / ohlášení,

nízkoenergetické domy a pasivní domy – návrhy, analýza nejoptimálnějších energeticky úsporných opatření vzhledem k lokalitě a návratnosti investic,

pomoc při získání dotací na energeticky úsporná opatření.

Zbavte se starostí, ať na stavbu Vašeho nového bydlení máte jen ty nejlepší vzpomínky...

Hypotéka na dům Hypotéka na dům - požadované parametry: Hypoteční kalkulačka - Hypotéka na dům
Uvedené splátky jsou orientační, aktuálně nabízíme hypotéky od 3,68% p.a.
Hypotéka na dům